مقایسه میزان برق تولید شده در نیروگاه اتمی بوشهر با برخی سدهای کشور

مساله اتمی ایران ، که سال هاست مورد بحث در داخل و خارج کشور بوده است،این اواخر ذهن های بیشتری را نسب به قبل مشغول خود کرده است.  رژیم ایران ادعایی مبنی بر این دارد که   به دنبال سلاح های اتمی نیست و انرژی هسته ای را صرفا جهت مصارف صلح جویانه می خواهد و پا فشاری بر این موضع تا جایی پیش رفته است که شدیدترین تحریم ها را نیز متحمل خود و مردم خود کرده است.
حال مقایسه ای بین توان نیروگاه اتمی بوشهر با برخی سدهای کشور در تولید انرژی می کنیم، تا ببینیم که آیا این پافشاری و تحمل سختی ها ارزشش را داشته است یا خیر… قضاوت را نیز بر عهده شما می گذاریم

یک : سد کارون 4 با تولید ۲۱٫۷ میلیون کیلووات ساعت انرژی در سال (۱۰۰۰ مگاوات ساعت) درآمدی معادل ۱۰۰ میلیون دلار در  سال از تولید انرژی

دو: سد کارون3 با ظرفیت ۲۰۰۰ مگاوات و تولید متوسط انرژی سالانه ۴۱۳۷ میلیون کیلو وات ساعت، برق مورد نیاز کشور را در زمان اوج مصرف تأمین می‌نماید. با بهره‌برداری از این نیروگاه در سال ۱۳۸۴، بخش مهمی از کمبود انرژی مورد نیاز کشور به خصوص در ساعات اوج مصرف رفع گردید

سه:سد مسجدسلیمان ظرفیت نیروگاه: ۲۰۰۰ مگاوات (دارای ۸ واحد ۲۵۰ مگاواتی ) تولید ۳۷۰۰ میلیون کیلووات ساعت انرژی در سال
درآمدی معادل ۱۸۵ میلیون دلار از تولید انرژی برق در سال
چهار: نیروگاه سد شهید عباسپور ( سد کارون) ظرفیت تولید برق این نیروگاه، ۲۰۰۰ مگاوات است. ۴ واحد نیروگاهی آن در سال ۱۳۵۴ و ۴ واحد دیگر در سال ۱۳۸۱ با ساخته شدند. توان تولیدی هر کدام از واحدها ۲۵۰ مگاوات و توان تولیدی کل آن ۲۰۰۰مگاوات است.
پنجم:  سد کرخه با  ظرفیت نیروگاه : ۴۰۰ مگاوات
ششم:  سد دز که  نيروگاه این سد دارای قدرت نصب ۵۲۰ مگا وات می‌باشد.
و حالا
نیروگاه اتمی بوشهر
ژنراتور نیروگاه اتمی بوشهر از نوع سنکرون سه فاز می‌باشد. سیستم خنک کنندگی در استاتور آب و در روتور و هسته استاتور آن نیز هیدروژن است. قدرت خروجی آن ۱۰۰۰ مگاوات و دارای دو قطب است. ولتاژ خروجی استاتور آن نیز ۲۷ کیلوولت می‌باشد. یعنی قدرت خروجی آن نصف سد کارون 3 و کارون 1 و سد مسجد سلیمان است . و در شرایط برابری با سد کارون 4 می باشد
نیروگاه اتمی بوشهر دارای دو پست ۲۳۰ کیلوولت و ۴۰۰ کیلوولت می‌باشد. پست ۴۰۰ کیلوولت از طریق دو خط به پست چغادک و شبکه سراسری متصل می‌گردد و اتصال پست ۲۳۰ کیلوولت به شبکه سراسری توسط دو خط و از طریق پست بوشهر صورت می‌پذیرد.

این همه پا فشاری، فقط برای همین؟؟؟

یعنی ما الان باید باور کنیم که این همه فشاری که  بر مردم وارد کردن، برای همین بوده…  و واقعا سلاحی در کار نیست؟؟؟ اگر رفاه مردم در نظر بود، راه های بهتری وجود نداشت؟؟؟
ضمن اینکه نیروگاه بوشهر، عملا هنوز به بهره برداری نرسیده است. یعنی در واقع تحمل  این همه فشار و تحریم در چند ساله اخیر، برای هیچ و پوچ

قضاوت با شماست

باید دید که عقل چه می گوید
بر گرفته از وبلاگ ایران ازاد
Advertisements

4 Comments

Filed under Uncategorized

4 responses to “مقایسه میزان برق تولید شده در نیروگاه اتمی بوشهر با برخی سدهای کشور

 1. روشنگر

  سلام.
  زمان دکتر مصدق هم میگفتن این همه دشمنی با دنیا برای ملی کردن نفت ارزش نداره. چون ما اصلا متخصصش رو نداریم که نفت رو استخراج کنه. پالایشگاه رو مدیریت کنه و ….
  راست هم میگفتن. نداشتیم واقعا
  من اصلا امثال این میمون رو با بزرگ مردی مثل مصدق مقایسه نمیکنم. ولی حواسمون باشه مرز مخالفت با خیانت مخلوط نشه. ارزش نیروگاه بوشهر فقط به تولید برقش نیست. یک بخش از دانش بشری هست که وارد خاک اهورایی ایران شده. حتی در مورد غنی سازی هم حرف غرب بی مورد هست که میگه شما نیاز ندارید. یعنی چی شما نیاز ندارید؟ چطور اونها خودشون دارند و باید برای بقیه تعیین تکلیف بکنن که کی نیاز داره و کی نیاز نداره؟
  اصلا به فرض هم که برای ساخت سلاح باشه. چطور غرب باید مسلح باشه پاکستان باید مسلح باشه هند باید مسلح باشه چین و کره شمالی و اسراییل باید مسلح باشن ولی ما نباشیم؟
  که چی؟ که ما قابل اعتماد نیستیم. خوب از نظر ما هم دیگران قابل اعتماد نیستن.
  توروخدا مواظب اظهار نظرهاتون باشید. مخالفت با جمهوری اسلامی به این معنی نیست که با هر کاری که میکنه مخالفت کنیم. و غرب هم هر چی میگه باهاش موافق باشیم.
  این هم یک جور ولایت مطلقه هست
  فقط به جای ولایت مطلقه فقیه
  شده
  ولایت مطلق غرب

 2. behzad

  در جواب آقا یا خانم روشنگر باید عرض کنم که هیچکس از پیشرفت مملکتش ناراضی نیست و من خودم از اینکه میبینم نیروگاه بوشهر داره راه میفته خوشحالم . اما شما خودت بگو وقتی که ما هنوز توانایی ساخت نیروگاه اتمی رو نداریم و باید روسیه و کشورهای دیگه این کار رو برامون بکنند ، چرا باید شروع به غنی سازی کنیم که تمام دنیا رو تحریک کنیم ؟ هر کشور عاقلی که واقعا به دنبال پیشرفت اتمی در زمینه های صلح آمیز باشه اول میره چهار تا نیروگاه میزنه و چند تا استفاده ی مفید از این انرژی رو یاد میگیره و بعد که مصرفش بالاتر رفت شروع میکنه سوختش رو خودش تامین میکنه ، نه اینکه اول بره سوختش رو تولید کنه و کشور رو ببره زیر تحریم تمام دنیا و چرخ مملکت رو فلج کنه و بعد تازه بیاد با بوق کرنا اعلام کنه که یک نیروگاه اتمی بعد از سی سال به دست توانمند متخصصین روسی افتتاح شد . خواهشا شما هم حس وطن پرستی رو با ساده لوحی قاطی نکنید .

 3. arya

  آقاي بهروز.
  روشنگر نگفته كه كاري كه جمهوري اسلامي داره ميكنه درسته ، داره ميگه ما خودمون عقل داريم و متوجه ميشيم كه چي نيازمونه و چي نياز نيست. حرفشو هم قبول دارم كه چطور پاكستاني كه به نوعي مهد تروريست در دهه ي اخير تلقي ميشه و امريكا و باقي كشورهاي سلطه طلب غربي كه در اكثر جنگ هاي به وجود اومده در قرن گذشته و زمان حال دخالت مستقيم و غير مستقيم داشتند بايد به مراتب قابل اعتمادتر از ما تلقي بشن؟ به قول جناب روشنگر زمان ملي شدن صنعت نفت هم هزارجور انگ و تهمت بهمون زدن ، الان به سياست هاي اين رژيم كاري ندارم ، از نظر من هم نيروگاهي كه داره چند دهه خاك ميخوره و با هزارتا كلك تا حالا كشوندنش ، ديگه بدرد راه اندازي نميخوره ، چون هم از نظر امنيتي در سطح پاييني قرار ميگيره و هم اينكه تكنولوژي ساخت اون بر ميگرده به 30 ، 40 سال پيش كه احتمالا كارايي خودش رو نداره.

  در ضمن بلاخره بايد از يه جايي شروع كرد به جاي نشستن و دست رو دست گذاشتن .حرفتم دقيقا درسته كه بايد خودمون راه بندازيمش و اگر قرار بود از روسها آبي گرم شه اينقدر ما رو دست به سر نميكردن. اينم از بدبختي و نفهمي اين رژيمه.

  لطفا به جاي گوش كردن مطلق به اخبار داخلي و خارجي كه به هيچ كدومشون اعتماد نميشه كرد بيشتر فكر كنيم و يه راه فوق العاده موثر براي قضاوت درست بين حقيقت و دروغ ، اينه كه يه چشممون به گذشته و تاريخ باشه.
  به اميد روزي كه كشور ايران به سربلندي كه شايسته ي اون هست برگرده.

 4. arya

  منظورم بهزاد بود ، عذر ميخوام

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s