!?چرا کشورهایی که هرچه کمتر دیندارند پیشرفته تر,کم فسادتر,وکم جرم وجنایت ترند

احمد کسروی در جایی می گوید دین همانند آتش است که اگر به آن نزدیک شوی خواهی سوخت و اگر از آن دوری کنی سردت میشود. یکی از افتخارات ما ایرانیان این است که در حالی که مردمان اطراف کشورمان سنگ و چوب و بت می پرستیدند ما یگانه پرست بودیم و معتقد به خدا یا همان اهورا مزدا بودیم . تاریخمان گواه این ادعاست در هیچ جای آثار تاریخی و باستانی ایران اثری از بت پرستی  ایرانیان یافت نمی شود ولی در عوض صد ها اثر تاریخی است که نشان از یکتا پرستی ایرانیان دارد . هیچ ایرانی ضد اعتقاد به خداوند نیست اگر بحث  و نقدی است به این شیوه ی دینداری است که با خرافات عجین شده و سرنوشت ایران زمین را در حاله ای از ابهام قرار داده که جای بسی نگرانی است.

 

ما باید به این چرایی دست یابیم که چرا کشورهایی که دچار خرافات و توهمات دینداری اند عقب افتاده و سر شار از فساد و جنایتند. کارل ماکس در جایی می گوید مذهب مادر خرافات است حال تا چقدر این جمله می تواند صحیح باشد بماند ولی آنچه که بر فضای کشور ما حاکم است درستی این جمله ی مارکس را ثابت می کند . انداختن نامه در چاه برای حل مشکلات , مراسمات مذهبی, قمه زدن بر سینه و سر, و……. و صدها مراسمی که در غالب دین در ایران رایج است  که هیچ ربطی هم به خدا ندارد و حتی خود اعراب هم آن را انجام نمی دهند بدون تردید هر جامعه ای  که در گیر اینطور توهمات و خرافات دینی است روی خوش نخواهد دید وهمیشه ی ایام درگیر فساد , جنایت , دروغ است.

 

 

Advertisements

12 Comments

Filed under Uncategorized

12 responses to “!?چرا کشورهایی که هرچه کمتر دیندارند پیشرفته تر,کم فسادتر,وکم جرم وجنایت ترند

 1. birabt

  کوبا دین ندارد اما یک میلیون بیکار دارد ، دختران خودشان را میفروشند ۲۰ دلار به توریست های کشورهای امپریالیستی ، نه اینترنت ، نه ماهواره ، ماشینها مال ۱۹۵۰ هستند .
  کره شمالی دین ندارد اما ۵ میلیون گرسنه دارد ، نه اینترنت ، نه ماهواره ، ….
  آمریکائیها دین دارند پیشرفته

 2. farhadgm

  من کاملا موافق هستم که دین دلیل عقب ماندگی یک جامعه  میشود.

  در جواب دوستی که حرف از مذهبی بودن امریکا میزند ،دولت امریکا یک دولت سکولار هست نه یک دولت مذهبی .

  گذشته از این مردم امریکا از نظر تفکر مردم مدرنی نیستند به جز گروهی که انسانهای سکولار هستند .

  منظور از دین فقط ادیان توحیدی نیست
  ، منظور
  Ideology
  هست

  ،در کوبا و کره شمالی یک
  Ideology
  حکم فرما هست ،و این جوامع
  سوسیال دارای یک لیدر بجای خدا هستند .
  پس به نوعی انها هم دیندار هستند .

 3. مجتبی

  باید به همه بگوییم که جهل را و وسایل سرکوب خودمان را تغذیه روحی و مهمتر از آن اقتصادی نکنند:
  سهم امام
  خمس
  کمک به مسجدها
  صندوقهای صدقات
  وقفها
  برخی نذریها
  ریختن پول برای امامزاده‌ها
  شرکت در مراسم عاشورایی که در انتهای آن به همین آقا دعا میکنند.
  رفتن به مساجدی که پایگاه سرکوب خود ماست.
  پول دادن به نوحه خوان
  پول دادن به قرآن خوان
  پول دادن به آخوند که در مراسم ترحیم عزیزنمان روضه بخواند و بعد برود هر آنچه میخواهد بر ضد ما و در جاهای دیگر سخنرانی کند.
  و ……….

  داریم خود تغذیه شان میکنیم.

 4. blondisecret

  دوستان عزیز ممنون از نظراتتون اگر دعوتنامه بالاترین خواستید به این ایمیل میل بزنید

  adiban.alireza@yahoo.com

 5. دین مغز و فکر را از کار می اندازد

 6. nader

  استدلال شما کاملا اشتباه است. اول ثابت کنید که “کشورهایی که هرچه کمتر دیندارند پیشرفته تر,کم فسادتر,وکم جرم وجنایت ترند”. همانطور که birabt گفته حرف شما در همه ی موارد مصداق ندارد. ثانیاً، دین یک پدیده ی تدافعی در جوامع نیمه متمدن است. در کشوری که به علت تولید پایین ثروت فقیر زیاد و زمینه ی جرم و جنایت بالاست و نیروی پلیس توانا وجود ندارد، مردم ترجیح می دهند از دین به عنوان یک عامل بازدارنده ی درونی برای تامین امنیت جامعه استفاده کنند. بنابراین این اصولا مشخص نیست که دین باعث عقب افتادگی است یا عقب افتادگی باعث دین. به نظر من عقب افتادگی باعث دین است.
  بیایید با خودتان و خوانندگان صادق باشید. شما در موقعیتی نیستید که نگرانی یک مادر یا پدر متوسط در جامعه ی خشن ایران را که یک دختر جوان دارد دم بخت دارد درک کنید. منافع شما با منافع این اشخاص متضاد است. شما درکی از خواسته های آنها ندارید و آنها هم به همچنین. با این وضعیت به نظر من با این استدلالهای ضعیف به جایی نمی رسیم و تنها بر تنشهای جامعه می افزاییم.

 7. علی

  دوستان به نظر من دین مانند خون است تا وقتی که در رگها جریان دارد حیات بخش است اما به محض خروج نجس میشود.اگر دین را در پستوی خانه نهان کنیم انسان ساز میگردد اما به محض خروج از در به علت استفاده ابزاری از آن(به گواه تاریخ) میشود مخرب جامعه انسانی.تنها راه نجات ایران سکولاریسم است

 8. solmaz Irani

  این مقاله از اساس نادرسته، چون هیچ پشتوانه آماری یا سندی نداره

 9. farhadgm

  dustani ke az din hemayat mikonan mishe lotf konan va yek jame’e ye pishrafte va modern ba yek hokumate kamelan dini(na yek keshvare esman mazhabi ba yek dolate secular) ro moareffi konan,

  man ke harchi gashtam chizi peyda nakardam,

 10. goddog

  در جواب هموطن عزیزی که می گه این مقاله از اساس نادرسته باید گفت کافی است نگاهی به رتبه بندی کشورهای پیشرفته و مرفه در جهان که هر ساله لیستی از آنها در اینترنت منتشر می شود بیاندازید

 11. دکتر

  در جواب هموطن عزیزی که می گه این مقاله از اساس نادرسته باید گفت کافی است نگاهی به رتبه بندی کشورهای پیشرفته و مرفه در جهان که هر ساله لیستی از آنها در اینترنت منتشر می شود بیاندازید

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s