! مهندس سحابی خطاب به خاتمی: اولویت شما حفظ نظام است نه حفظ ایران

گفتگو با آقای مهندس عزت الله سحابی رهبر شورای فعالان ملی مذهبی ایران در دفتر كارش انجام شد. او و بیشتر دوستان ملی مذهبی اش تصمیم گرفته اند در انتخابات ریاست جمهوری دهم از سید محمد خاتمی حمایت كنند. البته نظر اولیه آن ها این است كه شورای ملی مذهبی ها یك كاندیدای مستقل داشته باشد و آن كاندیدا هم عزت الله سحابی باشد، اما خود سحابی می گوید: «نمی خواهم در برابر كاندیدای اصلاح طلبان دكّان بزنم». گفتگوی تفصیلی ام با عزت الله سحابی تنها به مسئله انتخابات محدود نشد بلكه ردپای مشاركت، سازمان مجاهدین، اكبر گنجی، دكتر شریعتی، عبدالكریم سروش و میرحسین موسوی هم در آن دیده می شود. مشرح این گفتگو كه در خبرگزاری فارس(شنبه ۳ بهمنماه ۱۳۸۷) منتشر شده، به شرح زیر است:

گفتگو با آقای مهندس عزت الله سحابی رهبر شورای فعالان ملی مذهبی ایران در دفتر كارش انجام شد. او و بیشتر دوستان ملی مذهبی اش تصمیم گرفته اند در انتخابات ریاست جمهوری دهم از سید محمد خاتمی حمایت كنند. البته نظر اولیه آن ها این است كه شورای ملی مذهبی ها یك كاندیدای مستقل داشته باشد و آن كاندیدا هم عزت الله سحابی باشد، اما خود سحابی می گوید: «نمی خواهم در برابر كاندیدای اصلاح طلبان دكّان بزنم». گفتگوی تفصیلی ام با عزت الله سحابی تنها به مسئله انتخابات محدود نشد بلكه ردپای مشاركت، سازمان مجاهدین، اكبر گنجی، دكتر شریعتی، عبدالكریم سروش و میرحسین موسوی هم در آن دیده می شود. مشرح این گفتگو كه در خبرگزاری فارس(شنبه ۳ بهمن ماه ۱۳۸۷) منتشر شده، به شرح زیر است:

زمانی: آقای سحابی، شما بالاخره اپوزیسیون هستید یا پوزیسیون؟ خیلی ها معتقدند كه شما هم مثل نهضت آزادی، هنوز تكلیف خودتان را مشخص نكرده اید. قبول دارید؟

سحابی: ما تكلیفان را با نظام و اصل جمهوری اسلامی مشخص كرده ایم و بارها گفته ایم كه به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وفاداریم و به آن اعتقاد داریم به جز چند مورد. من برانداز نظام نیستم نه به دلیل اینكه در نظام هیچ اشكالی نمی بینم بلكه به این خاطر كه اندك فتوری در اقتدار حكومتی ایران باعث آشوب و بلوا از اطراف و اكناف می شود. تنوع قومی موجود در ایران به گونه ای است كه نبود یك حكومت مركزی مقتدر باعث هرج و مرج در كشور می شود. فروپاشی و یا تضعیف حكومت مركزی مساوی است با فروپاشی ایران و ما از این منظر، شدیداً مخالف تضعیف پایه های حكومت هستیم. اما شخصاً هر چند دیدگاه خاص خودم را در مورد اصل ولایت فقیه اعتقاد دارم اما به آن التزام دارم چون یكی از این اصول قانون اساسی است.

زمانی: وزن سیاسی خودتان و مجموعه همراهتان (ملی مذهبی ها) را چقدر می بینید؟ فكر می كنید میزان تاثیرگذاری شما چقدر است؟

سحابی: این سئوال را از ما نپرسید چون ممكن است حمل بر خودستایی و یا خودفریبی شود. اما می بینم كه به شخص بنده در كوچه و خیابان، محافل و مجالس خیلی اظهار لطف می شود، اما من برای این مساله اهمیتی قائل نیستم زیرا میزان نفوذ و جایگاه یك فرد یا گروه در جامعه به میزان جذب و بسیج مردم است. به میزانی كه یك فرد یا گروه بتواند مردم را پای صندوق های رای بكشد، به همان میزان قدرت دارد.

زمانی: موضع شما در خصوص انتخابات بر چه مبنایی استوار است؟

سحابی: بنده معتقد به شركت در انتخابات هستم، حتی اگر سی مرتبه هم شكست بخوریم شاید مرتبه سی و یكم پیروز باشیم. به هیچ وجه، تحریم انتخابات و یا قهر با آن را شایسته نمی دانم.

زمانی: با توجه به اینكه خودتان را ملی_مذهبی می نامید بالاخره ایران برای شما اولویت دارد یا مذهب؟

سحابی: بنده عرض می كنم كه ایران در حكم یك ظرف است كه محتوای آن می تواند مذهب باشد، ماركسیسم باشد، لیبرالیسم باشد و یا هر چیز دیگری. این ظرف اگر نباشد و یا سست باشد هر محتوایی داشته باشد پخش هواست. لذا من با آنكه هیچ وقت ناسیونالیست نبوده ام اما ایران را یك ظرف می دانم كه اگر نباشد و یا ضعیف باشد همه بر آن مسلط می شوند؛ ایران را به مذهب اولویت می دهم. مذهبم را هم تا به حالا حفظ كرده ام و قلم زدن های من بیشتر در زمینه مذهب است.

زمانی: پس شما ایران را یك ظرف می دانید و دوست دارید محتوای آن، مذهب باشد.

سحابی: بله، كاملاً درست است.

زمانی: نوع نگاه شما به اقتصاد از چه جنسی است؟ شما از نظر اقتصادی خودتان را چپ می دانید یا سوسیالیست یا لیبرال؟

سحابی: هیچكدام. بنده تا آغاز انقلاب به عنوان یك چپ گرا شناخته می شدم و حتی برخی چپ گرایی های قبل از انقلاب را به بنده نسبت می دهند و ما را با فحش ها و لعنت هایشان مورد عنایت قرار می دهند. دوستان موتلفه از این دسته هستند كه به ما بد و بیراه می گویند. اما بنده چپ به معنای سوسیالیست و نفی سرمایه نیستم. من چپ گرای واقع بین هستم و در حال حاضر از نظر اقتصادی به «سوسیال دموكراسی» معتقدم. سوسیال دموكراسی، سوسیالیسم و عدالت اجتماعی را به عنوان یك اصل می خواهد اما در یك بستر دموكراتیك.

زمانی: تفاوت دیدگاه های شما با نهضت آزادی در چیست؟ چرا شما از نهضت آزادی جدا شدید؟

سحابی: جدا شدن بنده از نهضت آزادی دلیلش چیز دیگری بود كه عرض می كنم. ما با نهضت آزادی اختلاف اصولی نداریم اما چون بنده به اقتصاد خیلی اهمیت می دهم و آن را محور جامعه می دانم در مقابل دوستان نهضت آزادی قرار گرفتم. از آنجا كه اقتصاد، معاش مردم است و اگر بر پایه فساد بگردد هیچ گاه سیاست مملكت درست نخواهد شد. نهضت آزادی به اقتصاد اهمیت نمی داد. آقای مهندس بازرگان هم با وجود اینكه بنده خودم راخیلی خیلی به ایشان مدیون می دانم، اما به دیدگاه های اقتصادی ایشان انتقاد داشتم. آن زمان مهندس بازرگان می گفت باید تمام كارها به مردم واگذار شود و دولت هیچ دخالتی نكند اما امروز كه نظام سوسیالیستی شكست خورده، این افراطیون بازاری هستند كه با دخالت دولت در اقتصاد مخالفند. در حالی كه بسیاری از اقتصاد دان های های لیبرال معتقد به دخالت دولت در اقتصاد هستند. «كنز» به عنوان اقتصاددانی كه نظریاتش اقتصاد سرمایه داری غرب بعد از جنگ جهانی اول را نجات داد، معتقد است كه دولت باید «رهبر اقتصاد» باشد. رهبر باشد نه متصدی.

زمانی: پس یعنی دلیل جدا شدن شما از نهضت آزادی، اختلاف نظر در موضوع اقتصاد بود؟

سحابی: خیر، دلیل جدا شدن من از نهضت آزادی به سال ۵۸ برمی گردد. زمانی كه بنده دبیر هیات اجرایی نهضت آزادی بودم، مهندس بازرگان، دكتر ابراهیم یزدی و چند نفر دیگر با آمریكایی ها دیدار كردند كه من از این موضوع بی اطلاع بودم. هر چند مهندس بازرگان باتمام وجود از حقوق ایران در این دیدار دفاع كرده بود اما من معتقد بودم این دوستان در جایگاه اولین دولت بعد از انقلاب باید پرستیژ خود را در برخورد با آمریكا حفظ كنند و به این سادگی ها نباید روی آشتی به آمریكایی ها نشان بدهند. البته خود من طرفدار آشتی با آمریكا هستم اما معتقدم در این آشتی باید یك چیزی گرفت و یك چیزی داد.

زمانی: پس شما می گویید كه مهندس بازرگان، دكتر یزدی و دوستان دیگرشان خیلی به آشتی با آمریكا مشتاق بودند و این مساله را ساده می گرفتند؟

سحابی: بله، مشتاق بودند در حالی كه همین امروز هم هر چند فردی مثل باراك اوباما با شعار تغییر در سیاست های آمریكا سر كار آمده اما محصور در سیاست های كلی جامعه آمریكاست. سیاست های آمریكا را هم شورایی به نام شورای روابط خارجی تعیین می كند نه بوش یا اوباما! آمریكا یك ابرقدرت است و دوست دارد بر همه جا سلطه داشته باشد. بوش می خواست این «دوست داشتن» آمریكا را با زور و جنگ پیگیری كند و اوباما هم با تدبیر و سیاست.

زمانی: آقای سحابی، با عنایت به اینكه شما ملی مذهبی هستید و نخستین عنوان شما “ملی ” است بر این اساس باید از تمام مظاهر منافع ملی ایران دفاع كنید؛ پس چرا از فرآیند انرژی هسته ای كه كمتر از ملی شدن صنعت نفت نیست حمایت نمی كنید و حتی به باور برخی، مدام زیرپای مسئولین را خالی كرده و سیاست شما در این زمینه به نوعی در جهت سیاست های مخالفین نظام است؟

سحابی: ما در سال ۸۵ بیانیه ای داریم با عنوان “پیرامون حقوق مسلم ایران ” . در این بیانیه از همان آغاز تاكید كرده بودیم كه انرژی هسته ای صلح آمیز جزء حقوق همه ملت ها است و ملت ایران هم حق دارد انرژی هسته ای صلح آمیز داشته باشد. اما معتقدیم دولت باید تمام حقوق ملت را كه در قانون اساسی آمده است به رسمیت بشناسد و به آنها احترام بگذارد.متاسفانه برخی با پنهان شدن در پشت برخی اصول قانون اساسی، حقوق مسلم ملت را نادیده می گیرند و برخلاف قانون اساسی كه می گوید ماهیت جمهوری اسلامی بر اساس نفی هر گونه استبداد و انحصار استوار است، كاملاً با مسائل به صورت انحصاری برخورد می كنند.

زمانی: پس نتیجه می گیریم كه شما به عنوان یك شخصیت ملی مذهبی، قاطعانه از حقوق هسته ای ایران دفاع می كنید، بله؟

سحابی: بله صد در صد از حقوق ایران در دستیابی به انرژی هسته ای صلح آمیز دفاع می كنیم. منتهی حرف ما این است كه به سایر حقوق ملت ایران در عرصه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی هم رسیدگی شود. حق ایران نیست كه عقب مانده باشد.

زمانی: آقای سحابی، طیف موسوم به چپ های خط امام در سال های آغازین انقلاب بیشترین انتقادها و برخوردها را نسبت به طیف لیبرال مثل نهضت آزادی و ملی مذهبی ها داشتند. چه اتفاقی افتاده كه امروز چپی ها در كنار لیبرال ها قرار گرفته اند؟ چپ ها تغییر كرده اند یا لیبرال؟

سحابی: به نظر من چپ ها تغییر كرده اند.

زمانی: یعنی شما معتقدید چپ ها از نظر اندیشه ای به لیبرال ها نزدیك شده اند؟

سحابی: بله. شما ببینید؛ برخی از چپ های كه در زمان آقای هاشمی شدیدا حامی اقتصاد بسته بودند امروز به شدت طرفدار اقتصاد باز هستند. مثلاً آقایان عباس عبدی، محسن میردامادی، موسوی خوئینی ها و.. همگی طرفدار كوچك شدن دولت هستند. این چپ ها هستند كه تغییر كرده اند.

زمانی: مایلم نگاه شما را در مورد دكتر علی شریعتی بدانم. برخی مثل اكبر گنجی معتقدند دیدگاه های دكتر شریعتی كاملاً استالینیستی است.

سحابی: من نظر آقای گنجی را قبول ندارم. البته من «شریعتی پرست» یا «شریعتی گرا» نیستم اما خیلی به ایشان علاقه و ارادات دارم و از حرف های ایشان خیلی استفاده كرده ام. شریعتی، سمبل كسی كه بتواند مشكلات امروز ایران را حل كند، نیست. دوم اینكه شریعتی یك سوسیالیست به معنای امروز جهانی نیست زیرا آخرین شعار شریعتی این است: “آزادی، برابری، عرفان ” و این یعنی او برابری را در كنار آزادی می خواهد بنابر این یك سوسیالیست اقتصادی نیست. گرایش شریعتی یك گرایش درست است زیرا در كنار آزادی و برابری به وجود عرفان اعتقاد دارد.

زمانی: به نظر شما چرا فردی در قد و قامت اكبر گنجی در خصوص دیدگاه های دكتر شریعتی این طور قضاوت می كند؟

سحابی: نمی دانم. الان چند سال است با گنجی رابطه ندارم. خیلی از نظرات دیگری هم كه گنجی می دهد همین طور است مثلاً او در یك مانیفستی نوشته بود كه اسلام با دموكراسی مخالف است. من با این نظر او خیلی مخالفم و یك خروار هم علیه این نظر او مدرك دارم.

زمانی: اخیراً در مصاحبه ای گفتید كه «اصلاح طلبان حكومتی ما را از خودشان نمی دانند و متاسفانه رابطه آنها با ما صمیمانه نیست». منظورتان از «اصلاح طلبان حكومتی» چه كسانی بودند؟

سحابی: منظورم جبهه مشاركت و سازمان مجاهدین بود. این ها با ما رابطه حسنه دارند اما همیشه یك گاردی در برخوردهایشان با ما می گیرند. دوستان سازمان مجاهدین انقلاب خیلی دلشان می خواهد به جناح راست حاكمیت بقبولانند كه سازمان مجاهدین، انقلابی و طرفدار نظام است. سازمان مجاهدین تلاش می كند خودش را پاره ای از نظام نشان بدهد به همین خاطر كسانی را كه نظام نسبت به آنها حساسیت دارد می كوبد. اما نكته جالب این است كه با تمام تلاش هایی كه آقای بهزاد نبوی و دوستانشان در این راستا می كنند، اعتماد جناح راستی های را نتوانستند جلب كنند.

زمانی: در همین مصاحبه اخیرتان گفتید علی رغم اینكه می دانیم رد صلاحیت می شویم اما در انتخابات ریاست جمهوری كاندیدای مستقل معرفی خواهیم كرد. درست است؟

سحابی: بله این تصمیم جمعی دوستان بود اما بنده با این كار مخالفم.

زمانی: پس شما معتقد به حمایت از كاندیدای واحد اصلاح طلب ها هستید؟ بله.

سحابی: بله صد در صد طرفدار حمایت از كاندیدای مورد اجماع اصلاح طلب ها هستم و لو اینكه از صد نمره به آن كاندیدا ۶۰ بدهم اما واحد بودنش خیلی برایم مهم است. من نمی خواهم دكّان بزنم و در برابر كاندیدای اصلاح طلبان قرار بگیرم.

زمانی: نظر دوستان ملی مذهبی شما برای اعلام كاندیدای مستقل، روی چه كسی است؟

سحابی: دوستان اصرار دارند كه من كاندیدا شوم، اما بنده به هیچ وجه راضی نیستیم.

زمانی: از بین سیدمحمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی كروبی و محمود احمدی نژاد كدامیك برای ریاست جمهوری آینده ترجیح می دهید؟

سحابی: نظر شخص من روی آقای خاتمی است. اما به شیوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دوره آقای خاتمی (سال ۸۴) اعتراض دارم.

زمانی: دوستان ملی مذهبی شما چه طور؟ نظرشان روی چه كسی است؟

سحابی: اكثریت دوستان با آقای خاتمی هستند اما یكی دو نفر از دوستان مثل آقای رحمانی از آقای كروبی حمایت می كنند.

زمانی: شما گفتید می خواهید از سیدمحمد خاتمی حمایت كنید و این در حالی است كه در مصاحبه اخیرتان خیلی از مهندس موسوی تعریف كرده اید و او را «نخست وزیر مظلوم» نامیده اید. دلایل شما برای ترجیح خاتمی بر مهندس موسوی چه چیزهایی هستند؟

سحابی: آقای مهندس موسوی، پپولاریته و وجهه آقای خاتمی را ندارد. اما نباید یادمان برود كه موسوی در بدترین شرایط ایران هشت، نه سال نخست وزیر بود. آن زمان نفت به بشكه ای هشت دلار رسیده بود و همه دنیا علیه ما متحد شده بودند. اما مهندس موسوی مملكت را اداره كرد بدون آنكه حتی یك دلار به بانك های خارجی بدهكار باشد. از نظر شخصی هم آقای موسوی از نظر مالی، سیاسی و اخلاقی بسیار آدم سالمی است. یادم می آید در زمان نخست وزیری آقای موسوی، پدر بنده به همراه مهندس بازرگان، ابراهیم یزدی، صباغیان و توسلی برای شب سالگرد آیت الله طالقانی به بهشت زهرا می روند، اما عده ای افراد مسلح كه بعدها فهمیدیم با بازاری ها هماهنگ بوده اند اینها را می دزدند و بعد از بستن چشم هایشان آنها را به خرابه های كهریزك می برند و سه ساعت تمام این ها را رو به دیوار سرپا نگه می دارند و بعد از توهین ها و تهدیدهای زیاد از بیخ گوش این ها تیر شلیك می كنند. بعد هم آن ها را در آن بیابان رها می كنند و می روند. اما آقای مهندس موسوی، سیدعطا ءالله مهاجرانی را فرستاد منزل پدر بنده و عذرخواهی كرد. اما با این حال معتقدم كه مهندس موسوی به اندازه خاتمی وجهه ندارد و هنوز به نظر خیلی ها او طرفدار اقتصاد دولتی است.

زمانی: یعنی به نظر شما مهندس موسوی بعد از گذشت بیست سال، هیچ تغییری نكرده؟ دوستان آقای خاتمی می گویند خاتمی امروز دیگر خاتمی ۷۶ نیست. حالا می توانیم بپذیریم مهندس موسوی از نظر فكری نسبت به ۲۰ سال پیش، بكر و دست نخورده باقی مانده باشد؟

سحابی: شما درست می گویید و قطعاً در افكار آقای موسوی تغییراتی پیدا شده. حتی خود من معتقدم كه اگر دولتی تركیبی از خاتمی و میرحسین شكل بگیرد خیلی خوب است.

زمانی: اما بعید به نظر می رسد چنین دولتی شكل بگیرد چون قطعاً خاتمی حاضر نمی شود معاونت اولی میرحسین را بپذیرد و یا اینكه موسوی بسیار بعید است معاونت اولی خاتمی قبول كند.

سحابی: بله به نظر من هم بعید است كه مهندس موسوی معاونت اولی خاتمی را بپذیرد. در مقابل خاتمی هم معاونت اولی میرحسین را نمی پذیرد زیرا اگر چنین اتفاقی بیفتد اصلاح طلب ها شكست می خورند زیرا حتی اگر با این پیش فرض كه خاتمی معاون اول باشد از صحنه رقابت كنار بكشد باز هم احتمال رای آوردن میرحسین بسیار كم است.

زمانی: آقای سحابی! شما در مصاحبه ای گفته اید كه با خاتمی تفاوت دیدگاهی دارید و برای شما حفظ ایران در اولویت قرار دارد؛ اولاً تفاوت دیدگاه شما با خاتمی در كجاست؟ ثانیاً از صحبت شما اینگونه استنباط می شود كه خاتمی برای حفظ ایران اهمیتی قائل نبوده. درست است؟

سحابی: العیاذ بالله من به آقای خاتمی تهمت نمی زنم. من به خود آقای خاتمی هم گفته ام كه برای ایشان حفظ نظام در اولویت قرار دارد نه حفظ ایران. مثلاً ایشان در زمان ریاست جمهوری شان روز های دوشنبه به مدت ۴ سال با رهبری بحث و گفتگو می كردند اما آقای خاتمی از این جلسه كه بیرون می آمد هیچ حرفی نمی زد و مسائلی را كه بین ایشان و آیت الله خامنه ای مطرح شده بود به مردم نمی گفت در حالی كه من معتقدم گفتن این مسائل به مردم باعث تقویت پایه های نظام می شود.

زمانی: به نظر شما بازگو كردن «مذاكره خواص» برای عوام كار معقولی است؟ مشكلات جامعه را حل می كند؟ یا اینكه باعث تشتت افكار عمومی می شود؟

سحابی: طرز گفتن این مسائل مهم است؛ من خودم هم هیچ وقت موافق آشوب و تحریك مردم نیستم.

زمانی: آقای شمس الواعظین كه یكی از دوستان نزدیك آقای خاتمی است در یكی از مصاحبه هایی كه با ایشان داشتم گفتند “آقای خاتمی از تصمیم گیری در شرایط خاص و لحظات حساس عاجز بود “. چقدر با نظر آقای شمس الواعظین موافقید؟

سحابی: من نمی گویم آقای خاتمی عاجز بود بلكه با توجه به یزدی بودن ایشان معتقدم آقای خاتمی محافظه كار بود. آقای خاتمی در برابر برخی از مسئولان نظام رودربایستی دارد.

زمانی: آقای سروش در مورد قرآن و وحی حرف هایی زدند كه قطعاً در جریان آن هستید. نظر شما در مورد صحبت های سروش چیست؟

سحابی: بنده هم حرف آقای سروش و هم صحبت های آقای مجتهد شبستری را به هیچ وجه قبول ندارم. در قرآن كریم بارها تاكید شده است كه “انا انزلناه قرآناً بلسان عربی مبین ” یعنی ما قرآن را به زبان عربی نازل كردیم در حالی كه سروش و مجتهد شبستری می گویند قرآن بر پیامبر نازل شده اما زبان آن ارتباطی به وحی ندارد. از طرفی اگر آقایان سروش و مجتهد شبستری قبول دارند كه حضرت محمد (ص)، راستگو است نباید این حرف ها را بزنند. قرآن به اندازه ای روشن و مبین است كه احتیاجی به این بحث ها ندارد.

زمانی: به نظر شما آقای سروش با این روندی كه در پیش گرفته از كجا سر در می آورد؟ آقای موسوی تبریزی معتقد است سروش با این روند به «تعصب فكری» می رسد و كسی كه به تعصب فكری برسد فكر می كند همه حرف هایش درست است و دیگران نادرست می گویند.

سحابی: درست نیست ما پیش بینی كنیم چون عاقبت همه خلایق را خدا تعیین می كند.

زمانی: منظورم عاقبت اخروی سروش نبود، عاقبت دنیوی ایشان را به لحاظ تفكری منظورم بود.

سحابی: از نظر عاقبت دنیوی، سروش با این روند به انزوا و گوشه گیری می رسد. اگر ایشان بخواهد تعصب بورزد و بر حرف هایش اصرار كند به سمت انزوا می رود.

زمانی: شما سروش را به عنوان یك روشنفكر دینی قبول دارید؟

سحابی: بله اما ایشان حرف هایی می زند كه بچه ها و جوانان را خراب می كند. آقای سروش آدم متدین و عارفی است اما صحبت هایش باعث انحراف فكری افراد است.

زمانی: مگر می شود كسی آدم متدین و عارفی باشد اما حرف هایش باعث انحراف دیگران بشود؟

سحابی: دلم نمی آید به سروش نسبتی بدهم چون شهوت مقام را در ایشان نمی بینم؛ من با خروجی حرف هایش مشكل دارم.

لینک های مرتبط:

ناگفته های عزت الله سحابی از حوادث و ترورهای دهه شصت

دیدار نمایندگان با عزت الله سحابی در زندان اوین

در شورای نگهبان چه گذشت؟ (لزوم تشکیل شورائی برای پاسداری از حقیقت و عدالت)

شكايت از من، زخم كهنه‌اي است كه تازه سر باز كرده!

Advertisements

Leave a comment

Filed under Uncategorized

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s